DOLAR 8,3807
EURO 9,7758
ALTIN 506,82
BIST 10,8679
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 20°C
Gök Gürültülü

altyazılı porno

yabancı dizi izle

DÜNYACA ÜNLÜ KIZKUMU GÖZ GÖRE GÖRE KATLEDİLİYOR

REKLAM ALANI
11.07.2015
271
A+
A-

DÜNYACA ÜNLÜ KIZKUMU

GÖZ GÖRE GÖRE KATLEDİLİYOR

               Orhaniye’deki yolsuzluk, turizm içim en büyük engel!..
               Marmaris turizminin altın yumurtlayan tavuğu Kızkumu’na en fazla 20 yıl ömür biçiliyor!
Türk turizminin göz bebeklerinden; efsanesiyle tüm dünyadan binlerce turist çeken, Marmaris’in Orhaniye Köyü Mahallesi’ndeki, deniz üstündeki yürüyüş yolu Kızkumu, hızlıca yok olmaya başladı.
Önlem alınmazsa Kızkumu’nun en fazla 20 yıl sonra yok olacağına dikkat çeken Orhaniye Köyü Mahallesi Muhtarı Cem Dinç yetkililerin duyarsızlığına tepki vererek; “Orhaniye’yi Orhaniye yapan, diğer turistik yerlerden ayıran ortaya çıkış efsanesiyle dünyaya mal olmuş, Kızkumu’dur. Kızkumu’nu görmek, üzerinde yürümek için Her gün yaklaşık 1000 kişi buraya geliyor.
Köyümüzün geçimi tamamıyla Kızkumu’na bağlı. Sözün özü; insanoğlu tamamıyla Kızkumu’ndan yararlanırken, Kızkumu her geçen gün daha bir yıpranıyor, hızlıca yok oluşa doğru gidiyor.
Yaklaşık 35 yıldır turizme hizmet eden Kızkumu’nun kendini yenileyebilmesi için kumu denize taşıyarak besleyen iki ana derenin, acilen ıslah edilmesi lazım. Kumun denize ulaştığı noktalarda ulaşımı engelleyen arsaların önündeki, arsa sınırı olarak belirleyici olan taş iskelelerin acilen kaldırılması gerekiyor. Kızkumu’na en fazla 40 – 50 metre kadar yaklaşması gerekirken çoğu tekneler anlık çıkar uğruna, umarsızca yanına gelerek üstüne yolcu indiriyor. Bu teknelerin pervaneleri, çapaları Kızkumu’nun yaşayabilmesi için kumları tutan koruyan, denizaltı florasının önemli bitkisi Poseidon çayırlarını yok ediyor. Artık gözle görülebilinen Kızkumu’nun bu yok oluş süreci, en fazla 20 yıl içinde tamamlanacak ve bir efsane ile birlikte buralarda turizm de yok olacak.
ORHANİYE’DEKİ YOLSUZLUK TURİZME DARBE VURUYOR
“Her gün, günü birlik yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Kızkumu’nda yol yok, su yok, tuvalet, duş yok!” diyen genç Muhtar Dinç;” Devlete ait bir yol yok anlayacağınız. İmar planı olmadığı için, yol açamıyoruz.  Bu durum köyümüzdeki konaklama tesislerini de olumsuz etkiliyor. Turizme hizmet veren tesislere arabayla geçiş yolumuz yok. Şuan kullanmaya çalıştığımız patika yol da, köylünün arazisi üzerinden geçiyor. Şaka gibi ama köylü kızarsa o yol kapanıyor, sakinleşirse açılıyor.
Aslında bu sorunlar sadece bizim değil; aynı sorunları Turgut, Hisarönü, Selimiye, Söğüt köyleri de yaşıyor. Yöremizde çok ciddi bir sorun, yolsuzluk!..
Biz muhtarlık olarak; Kızkumu girişine en azından seyyar bir tuvalet koyalım istedik ama Ne Marmaris Belediyesi ne Muğla Büyükşehir Belediyesi ne de Muğla Valiliği’nden olumlu bir cevap alamadık. Artık diğer sorunlar nasıl çözülecek, anlayamadık. Umutla devletimizden sorunlarımıza sahip çıkmasını bekliyoruz. Anlayacağınız bölgemizde turizm, kaderine terk edilmiş durumda.
TONOZLAR ATILMALI KIZKUMU KURTARILMALI
Ve sözü, geçmişte Marmarisspor’a ve Marmaris’teki sosyal sorumluluk projelerine verdiği desteklerle sevilen kişilerinden olan, emekli Diş Hekimi şimdilerde Kızkumu Turizmcisi Turhan Yaltırık alıyor.
“Tonozlar atılmalı Kızkumu kurtarılmalı!” diyen Yaltırık; “Öncelikle, genç muhtarımızın görüşlerinin tamamına katılıyorum. Kızkumu kurtarılabilinir aslında. Öncelikle mümkün olduğu kadar tekneler hiç girmesin Kızkumu yakınına. Konuklar zaten karadan başlıyor efsaneyi yaşamak, deniz üstünde yürüme hissini duymak için. Herkesin tanık olduğu acı gerçek; teknelerin demirleri, zincirleri, pervaneleri deniz dibini sürekli tarayarak deniz dibi florasını yok ediyor. Bunun yerine Kızkumu’na zarar vermeyecek kadar uzaklıkta, denize atılacak tonozlar bu teknelerin bağlanmasına çözüm olur. Hem Kızkumu kurtulur hem de yerel yönetim için bir gelir kaynağı olur.” dedi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. mustafa şen dedi ki:

  1- Kızkumunu hergün ziyaret ettiği söylenilen yaklaşım 1000 kişinin Orhaniye Mahallesi Halkının geçimine bir katkısının olduğunu sanmıyorum,bu ziyaretçilerin çoğunluğunu Marmaristen Jeep safarilerle gelen turistler oluşturuyor bu ziyaretçilerin Mahalleye bir faydasının dokunduğu gözükmüyor.

  2-Kızkumunu besleyen dereleri ıslah etmeden önce derelerden tarktörlerle kızıl kum alan bazı şahısları ıslah etmek gerekiyor.

  3- sahildeki taş ve ahşap iskelelerin kaldırılması mantıklı ve en kısa süre içerisinde kaldırılması gereklidir.

  4- Kızkumu çevresine demir atıp yanaşan teknelerin demir ve zincirlerinden Deniz dibinin zarar görmemesi için tonoz atılması önemli birçözüm projesi olacaktır ve bu konuda çok geç kalınmıştır, ben bu tonoz sistemini kızkumuna yakın bir yerde barınmak için bağlı bulunan teknemiz için 10 yıl önce uyguladım cümle aleme örnektir.

  5-Kızkumu sadece çevresine sorumsuzca demirleyen teknelerden değil daha çok karadan gelen ziyaretçilerinden zarar görmektedir, Kızkumu üzerinde yürüyen insanların kumun dağılmasına sebep olup tahrip ettikleri düşüncesindeyim.

  6- Muğla Valiliği, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Marmaris Belediyesinin Orhaniye mahallesine olumlu bir hizmet verebilmesi ve taleplerimizi yerine getirebilmesi için bu Kurumlara mahallemizde bir sürü engel mevcuttur, Örneğin: sahil şeridimizde son yıllarda yapılmış ruhsatsız iskeleler, turistik tesisler bunların herbiri Mahallemizin Devlet Kurumlarından hizmet almasına engeldir. Belediye sahildeki herhangi bir ruhsatsız iskele yada yapıyı kaldırmak için müdahale ettiğinde Belediyeye mülk sahiplerince ilk yapılan davranış Mahkeme kararın varmı diye sormak oluyor, Mahallemizin hali bu şekildeyken Kurumların bize hizmet vermesini hangi sıfatla umut edebiliriz, bir yandan hizmet istiyor diğer yandan engel oluyoruz.

  7- Kızkumunun varlığından faydalanarak kişisel ve günübirlik menfaatleri göz ardı edip, Evrensel ve Ekolojik menfaatlerimizi ön plana çıkararak Kızkumunun ve Mahallemizin geleceğini yaşatmaya yardımcı olmalıyız.

  8- o yapılsın bu yapılsın diye çok fazla yorum yapmayada gerek yok, Kızkumunu Karadan ve Denizden koruma altına almak iyi bir çözüm olur Kızkumu artık bizim sorumsuzluklarımızı kaldıramıyor.