Dalaman’da Yörük Düğünü
![Dalaman’da Yörük Düğünü](https://www.dalamangazetesi.com/wp-content/uploads/2017/07/6-745x420.jpg)
![REKLAM ALANI REKLAM ALANI](https://www.dalamangazetesi.com/wp-content/uploads/2022/07/yeldaero.jpeg)
Dalaman’da Yörük Düğünü
Muğla’nın Dalaman ilçesinde, bir aile Yörük kültürünü yaşatmak için düğüne katılan davetlilere geleneksel kıyafetler giydirdi.
![OMR 0176 1 - Dalaman’da Yörük Düğünü](https://dalamangazetesi.com/wp-content/uploads/2017/07/OMR_0176-1-428x420.jpg)
Anne Emine ŞAHİN
Aslına uygun olarak yaklaşık 2 yılda imece usulü özenle hazırlanan kıyafetleri giyen 7’den 70’e davetliler renkli görüntüler oluşturdu.
![OMR 0228 - Dalaman’da Yörük Düğünü](https://dalamangazetesi.com/wp-content/uploads/2017/07/OMR_0228-640x420.jpg)
Gelin hanım ve Damat bey
Yörük geleneğine uygun olarak davetliler Kına gecesine ve gelin almaya davul zurna eşliğinde traktörlerle gittiler.
![OMR 0189 - Dalaman’da Yörük Düğünü](https://dalamangazetesi.com/wp-content/uploads/2017/07/OMR_0189.jpg)
Kına yakmaya traktörle geldiler
Eskiden günlük yaşamlarda ve özel günlerde giyilen Yörük kıyafetlerinin artık unutulmaya yüz tuttuğunu ifade eden Kayınvalide Emine Şahin “Yörük kıyafetleri bunlar, özel günlerde giyiliyor. İki yıldan beri kendim kıyafetlerin orijinalliğini, konsepti kesinlikle hiç bozmadan dikiyorum, arkadaşlar da yardım ediyorlar. Geçmişimizi canlandıracağız, inşallah Dalaman’da bir ilk olacak” dedi.
![OMR 0204 - Dalaman’da Yörük Düğünü](https://dalamangazetesi.com/wp-content/uploads/2017/07/OMR_0204.jpg)
Geçmişi yaşattılar
Düğünü yapılacak olan gelini ve oğluna böyle bir öneriyi götürdüğünde çok sevindiklerini söyleyen Şahin “herkesin mutluluğunu görünce bende mutlu oluyorum. Benim misyonum insanları mutlu etmek, bunu da maksimuma çıkarmak. Çok güzel oldu, elimden gelen her şeyi yaptım. İçimde hiçbir şey kalmadı. Çocuklarıma mutluluklar diliyorum” ifadelerini kullandı.
![OMR 0181 - Dalaman’da Yörük Düğünü](https://dalamangazetesi.com/wp-content/uploads/2017/07/OMR_0181-640x420.jpg)
Akrabalar
Geleneksel kıyafetleri giyen gelin ve damat Yörük kültürünü yaşatılmasında katkılarının olmasından dolayı mutluluk duyduklarını söylediler.
Gelin Meltem Güven (Şahin)“bu güzel günü bize hazırladığı için annemize teşekkür ediyoruz. Bu güne kadar çok uğraş verdi, emek verdi. Allah ondan razı olsun. Bugün çok mutluyum, Böyle güzel günde bana katkıda bulundukları için herkese çok çok teşekkür ediyorum”
![OMR 0251 - Dalaman’da Yörük Düğünü](https://dalamangazetesi.com/wp-content/uploads/2017/07/OMR_0251.jpg)
Gelin Hanım
Damat Ramazan Şahin, ise, “Coşku dorukta, herkes mutlu, biz de mutluyuz. Teşekkür ederim”