Dolar 21,0671
Euro 22,6050
Altın 1.317,63
BİST 5.114,97
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Muğla 26°C
Az Bulutlu
Muğla
26°C
Az Bulutlu
Sal 27°C
Çar 25°C
Per 25°C
Cum 25°C

ERDOĞAN’DAN DALAMAN KOYLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

ERDOĞAN’DAN DALAMAN KOYLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ
REKLAM ALANI
Mart 25, 2015 12:52 pm
1.157
A+
A-

ERDOĞAN’DAN DALAMAN KOYLARI İLE İLGİLİ SORU ÖNERGESİ

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan Dalaman koylarının ihale yoluyla kiraya verilmesi konusunda; Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yazılı cevaplamasını istediği Türkiye Büyük Millet Meclisine soru önergesi verdi.

 

Erdoğan soru önergesinde “ 12.11.2014 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul edilip, 6.12.2012 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6360 Sayılı Kanun ile birlikte Büyükşehir Belediye Kanununda köklü değişikliklere gidilmiştir. Muğla ilimiz de bu kanun kapsamında Büyükşehir statüsü kazanmış illerden birisidir. Bu değişiklikler ile birlikte, daha önce Özel İdare aracılığıyla kiraya verilen, Dalaman ilçe sınırları içerisinde kalan Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu Orman Genel Müdürlüğüne devredilmiştir.  Söz konusu koyların 29 yıllığına kiraya verilmesi hususunda Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı hazırlıkların kamuoyuna yansımasıyla yerli halkta büyük bir huzursuzluk baş göstermiştir. Bölgedeki esnafın ve vatandaşların bu koylardan ve mesire alanlarından faydalanmasını engelleyecek ve sosyal ve ekonomik mağduriyetlere sebep olacak olan bu kiralama sürecine bir an önce son verilmesi gerekmektedir. Diğer yandan bu durum Anayasamızın 43’ncü maddesinde yer alan “Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Deniz, göl ve akarsu kıyılarıyla, deniz ve göllerin kıyılarını çevreleyen sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.” ifadesinin de açıkça gösterdiği üzere kamu yararı gözetilmeden gerçekleştirilen bu özelleştirmelerin anayasaya aykırılığı durumu da söz konusudur. Ayrıca 3621 numaralı Kıyı Kanununda yer alan: “Kıyıda ve sahil şeridinde planlama ve uygulama yapılabilmesi için kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Kıyı kenar çizgisinin tespit edilmediği bölgelerde talep vukuunda, talep tarihini takip eden üç ay içinde kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir.” ifadeleri de göz önünde bulundurulmak zorundadır.

Buna Göre;

  • Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu’nun Anayasamıza aykırı bir şekilde ihale yoluyla kiralanması sürecinin durdurulması söz konusu mudur?
  • Söz konusu koyların, Orman Genel Müdürlüğü eliyle, büyük şirketler tarafından kiralanması halinde sosyal ve ekonomik mağduriyetler yaşayacak olan yöre halkının haklı itirazlarını yetkililerin görmezden gelmesinin nedeni nedir?
  • Akbük C Tipi Mesire Yeri, Taşyaka C Tipi Mesire Yeri, Göbün C Tipi Mesire Yeri, Küçük Sarsala C Tipi Mesire Yeri ve Hamam Koyu hangi büyük şirketlere neyin karşılığında kiraya verilecektir?
  • Ülkemizin incisi bu güzel koylar özel işletmelere kiraya verildiğinde vatandaşlarımız buralardan nasıl istifade edecektir? Kamu yararı nasıl sağlanacaktır? “ dedi.

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.